Post Image

Projektowanie i tworzenie stron WWW jest bardzo rozległą dziedziną szeroko pojętej informatyki. Z powodzeniem można byłoby na ten temat napisać kilka książek, a nie krótki wpis na blogu. Postaram się usystematyzować wiedzę na ten temat, zebrać w spójną całość i przekazać w jak najprostszy sposób. Tak aby był zrozumiały nawet dla osoby która nie jest pasjonatem informatyki. Postaram się również pokazać jak my podchodzimy do tworzenia stron i dlaczego jest to naszą pasją.

Pierwszym i najważniejszym krokiem w projektowaniu i tworzeniu stron www jest zbudowanie wspólnej wizji strony z klientem. Uzyskanie informacji, jakiej branży ma dotyczyć strona, kolorystyki, głównych funkcjonalności. Programista może proponować swoje rozwiązania polegając na własnym doświadczeniu jednak najważniejsze jest, aby klient był zadowolony z finalnej wersji strony.

Mając wstępne ustalenia, można zabierać się do pracy. Najpiękniejsza część całego procesu to tworzenie witryny. Każdy projekt jest zupełnie inny, dzięki temu unikniemy monotonii. Ponadto do dyspozycji mamy mnóstwo narzędzi, wtyczek, bibliotek dzięki którym możemy sprostać oczekiwaniom klienta.

Budżet jaki klient chce przeznaczyć na stronę

Oczywiście ten czynnik będzie miał spory wpływ na to w jaki sposób powstanie strona, oraz jakie będzie miała funkcjonalności. Podzielmy zakres cenowy na 3 strefy:

Niski budżet – W większości przypadków będzie to strona oparta o gotowy szablon/ szatę graficzną przeznaczoną dla danej branży. Strona nie będzie posiadała CMS (panelu administracyjnego – do łatwego i intuicyjnego zarządzania stroną). Jedyne zmiany jakie będzie można wprowadzać na stronie będą możliwe z poziomu kodu źródłowego.
Średni budżet – w tym przedziale cenowym zazwyczaj do wyboru jest indywidualny szablon graficzny kosztem braku CMS lub podłączony panel administracyjny z komercyjnym motywem.
Wysoki budżet – w tym wypadku, klient otrzymuje indywidualny projekt graficzny z podpiętym systemem do zarządzania stroną. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia klienta.
Warto również dodać że dla każdego przedziału cenowego klient dostaje stronę w pełni responsywną. Oznacza to że strona będzie prawidłowo wyświetlana i dopasowywana do każdego rodzaju rozdzielczości. Nie ważne czy będzie to komputer, laptop czy smartfon, strona będzie doskonale wyglądać na każdym z tych urządzeń.

Projektowanie i tworzenie stron www

Do tego celu można wykorzystać ogromną ilość różnego rodzaju narzędzi, języków programowania oraz gotowych bibliotek.

My skupiamy się na kilku narzędziach dzięki, którym powstaje wymarzona strona dla naszego klienta:

Bootstrap

Framework Bootstrap – czyli biblioteka styli, funkcji które możemy wykorzystywać podczas tworzenia strony. U nas w głównej mierze używany przy skalowaniu strony do różnych rozdzielczości.

HTML, CSS, JAVA SCRIPT

Oczywiście podstawowym językiem znaczników dzięki którym tworzymy strukturę strony (np. nagłówek strony, menu, stopka) jest HTML. Do formatowania i nadawania wyglądu poszczególnym elementom (np. zmiana rozmiaru czcionki akapitu) wykorzystujemy kaskadowy arkusz stylów czyli CSS. Ostatnim językiem jest JAVA SCRIPT – wykorzystujemy go na przykład przy dodawaniu funkcjonalności do strony, które nie wymagają jej przeładowywania. Załóżmy, że klient naszej strony wypełnia formularz kontaktowy i w polu z adresem e- mail wpisze maila bez znaku małpy „@”. Strona od razu wyświetli odpowiedni komunikat, że adres e-mail powinien zawierać @.

PHP

Język skryptowy – najczęściej wykorzystujemy przy formularzach do odpowiedniego pobierania danych. Do łączenia i wymiany danych z bazą danych podłączoną do strony www.

WordPress

System do zarządzania treścią tzw. CMS. Dzięki niemu użytkownik strony www, którą dla niego projektujemy i tworzymy w łatwy sposób może edytować na niej treści. Z poziomu panelu administracyjnego, w bardzo intuicyjny sposób może dodać artykuł do bloga, zmienić grafikę w nagłówku głównej strony czy dane teleadresowe podane w stopce. Użytkownik nie musi znać się na programowaniu, wszystkie czynności wykona w bardzo prosty sposób z poziomu panelu administracyjnego.

Projektowanie szaty graficznej

Po uzgodnieniu z klientem wersji kolorystycznych przedstawiamy wstępny projekt graficzny strony i nanosimy ewentualne poprawki. Następnie prezentujemy efekt końcowy. Jeśli klient zaakceptuje projekt przechodzimy do kolejnego kroku, czyli do napisania skryptów wszystkich funkcjonalności jakie posiadać ma strona. Kolejnym elementem jest stworzenie odpowiednich podstron i modułów z godnie ze specyfikacją klienta.

Testy i wersja finalna strony

Po zakończonym procesie projektowania i tworzenia strony www przechodzimy do jej testów. Sprawdzamy czy wszystkie funkcjonalności i moduły działają we właściwy sposób. Sprawdzamy również zabezpieczenia strony – eliminujemy możliwość ataków hackerskich i utraty wrażliwych danych. Jeżeli strona pozytywnie przejdzie testy – przedstawiamy efekt finalny dla klienta. Jeśli chcesz stać się posiadaczem profesjonalnie stworzonej strony internetowej skorzystaj z naszej oferty.

Następny
6 najlepszych headless CMS-ów dla programistów i marketerów – co oferują te platformy?
Comments are closed.